How This Week's Top Ten Texas HS Football Teams Fared Oct. 28-30

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin Westlake 9-0 d. Austin High 77-3

2. Katy 9-0 d. Katy Taylor 67-17

3. Southlake Carroll 9-0 d. Keller Timber Creek 42-7

4. Duncanville 7-1 d. Mansfield 63-17

5. Humble Atascocita 7-2 lost to GP North Shore 31-21

6. Rockwall-Heath 8-1. Tyler Legacy 49-27

7. Spring Westfield 9-0d. Aldine 66-0

8. GP North Shore 9-1 d. Humble Atascocita 31-21

9. Austin Lake Travis 8-1 d. Austin Akins 56-7

10. Allen 7-2 lost to Prosper 28-23

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Denton Ryan 8-1 d. Frisco Independence 41-7

2. College Station 9-0 d. Waller 70-0

3. Highland Park 8-1 d. West Mesquite 60-28

4. Amarillo Tascosa 8-1 idle

5. Katy Paetow 8-1 lost to Manvel 33-28

6. Veterans Memorial 8-1 lost to CC Flour Bluff 39-7

7. Colleyville Heritage 8-1d. Burleson Centennial 37-27

8. Frisco Lone Star 8-1 d. The Colony 49-6

9. Longview 6-3 lost to McKinney North 37-35

10. Dripping Springs 9-0 d. Buda Johnson 52-7

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Aledo 9-0 d. Arlington Seguin 55-21

2. Lovejoy 8-0 d. Frisco Lebanon Trail 55-7

3. FB Marshall 9-0 d. Houston Sterling 56-0

4. Ennis 9-0 d. Royse City 48-20

5. Lubbock Cooper 8-1 d. Abilene Wylie 38-10

6. South Oak Cliff 8-1 d. Kimball 59-7

7. Texarkana Texas 8-0 d. Nacogdoches 37-20

8. Montgomery 9-0 d. Huntsville 35-28

9. SA Alamo Heights 9-0 d. Lockhart 49-35

10. Crosby 7-2 d. Santa Fe 57-0

CLASS 4A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin LBJ 9-0 d. Burnet 45-3

2. Stephenville 9-0 d. Midlothian Heritage 38-7

3. El Campo 8-1 d. Columbia 63-42

4. Melissa 7-2 d. Terrell 36-14

5. Argyle 8-1 d. Kaufman 48-21

6. Kilgore 8-1 d. Athens 42-13

7. WF Hirschi 7-2 d. Decatur 28-22

8. CC Calallen 8-1 d. Beeville Jones 60-7

9. Waco La Vega 6-3 d. Alvarado 56-10

10. Vidor 7-1 lost to Huffman-Hargrave 13-7

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 8-0 d. Madisonville 54-3

2. Gilmer 8-1 d. Paris North Lamar 56-6

3. Celina 7-1 idle

4. W. Orange-Stark 7-1 idle

5. China Spring 9-0 d. Robinson 52-21

6. Bellville 9-0 d. La Marque 35-0

7. Van 9-0 d. Canton 55-54

8. Cuero 8-1 d. Smithville 53-25

9. Sinton 8-1 d. Rio Hondo 56-14

10. Wimberley 7-2 d. Grapevine 35-17

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Tus. Jim Ned 9-0 d. Breckenridge 35-12

2. Brock 9-0 d. Peaster 80-7

3. Hallettsville 7-2 lost to Columbus 14-13

4. Mount Vernon 9-0 d. Pottsboro 37-14

5. Vand. Industrial 7-2 lost to Edna 26-16

6. West 9-0 d. Grandview 28-20

7. Grandview 8-2 lost to West 28-20

8. Lorena 7-2 d. Caldwell 56-0

9. Tatum 8-1 d. White Oak 35-14

10. Columbus 7-2 d. Hallettsville 14-13

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 10-0 d. Clifton 57-0

2. Gunter 9-0 d. Lone Oak 77-15

3. Childress 8-0 idle

4. Holliday 9-0 d. WF City View 41-0

5. West Rusk 9-0 d. Grand Saline 49-26

6. Newton 7-1 d. Hemphill 52-22

7. Lubbock Roosevelt 9-0 d. Coahoma 52-19

8. Waskom 8-1 d. Elysian Fields 42-12

9. Canadian 7-2 lost to Tulia 54-35

10. Abernathy 8-1 d. Stanton 40-7

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Refugio 9-0 d. Kenedy 62-0

2. Shiner 9-0 d. Ganado 49-7

3. Timpson 7-0 d. Joaquin 47-0

4. Crawford 9-0 d. Itasca 54-0

5. Hawley 9-0 d. Colorado City 55-0

6. New Deal 8-1 d. Floydada 48-15

7. Beckville 9-0 d. Big Sandy 66-0

8. Mason 8-1 d. Brackettville 51-0

9. Coleman 8-0 d. San Saba 49-7

10. Forsan 9-0 d. Stamford 30-6

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Mart 9-0 d. Hubbard 77-0

2. Muenster 9-0 d. Chico 51-0

3. Windthorst 8-1 d. Petrolia 45-21

4. Albany 8-0 d. Santo 33-6

5. Stratford 8-1 d. Vega 35-0

6. Falls City 8-1 d. Agua Dulce 54-0

7. Tenaha 8-2 d. Overton 42-8

8. Clarendon 8-1d. Wheeler 48-20

9. Wellington 5-3 idle

10. McCamey 7-1 d. Plains 62-8

Featured Posts