How Texas HSF State Ranked Teams Fared Sept. 15-17

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin Westlake 3-0 idle

2. Galena Park North Shore 3-0 idle

3. Southlake Carroll Carroll 4-0 d. Keller Timber Creek 51-0

4. Duncanville 3-0 d. Mans. Lake Ridge 44-6

5. Katy 4-0 d. Katy Morton Ranch 41-20

6. Denton Guyer 4-0 d. Prosper 23-6

7. Humble Atascocita 2-1 idle

8. Cibolo Steele 4-0 d. Midland Legacy 35-28

9. Allen 3-1 d. McKinney Boyd 52-24

10. Highland Park 4-0 d. Irving 63-0

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Longview 4-0 d. Lufkin 56-7

2. Mansfield Timberview 4-0 d. Carrollton R.L. Turner 63-6

3. Port Arthur Memorial 3-0 d. New Caney Porter 18-17

4. Denton Ryan 2-1 d. Saginaw 56-0

5. College Station 2-1 idle

6. Richmond Foster 4-0 d. Angleton 35-7

7. Aledo 2-2 d. Azle 55-20

8. Frisco Reedy 4-0 d. Frisco Wakeland 41-37

9. Frisco Lone Star 2-1 idle

10. Amarillo Tascosa 3-1 d. Hereford 56-10

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Argyle 4-0 d. Montgomery 41-20

2. WF Rider 3-1 lost to Lubbock Cooper 17-14

3. Liberty Hill 3-1 d. Leander Rouse 49-21

4. Fort Bend Marshall 2-1 idle

5. Texarkana Texas High 3-1 d. Tyler Legacy 27-3

6. Colleyville Heritage 2-1 idle

7. Midlothian Heritage 3-1 d. Burleson 33-6

8. Grapevine 2-1 idle

9. Montgomery Lake Creek 4-0 d. Houston Bellaire 71-0

10. Port Neches-Groves 2-1 idle

CLASS 4A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Stephenville 4-0 d. Abilene Wylie 56-49

2. China Spring 4-0 d. Waco Connally 51-21

3. Celina 3-1 lost to Anna 28-25

4. CC Calallen 4-0 d. Cuero 24-8

5. Boerne 4-0 d. Gregory-Portland 52-27

6. Anna 4-0 d. Celina 28-25

7. LC-Mauriceville 2-2 lost to Houston Kinkaid 23-6

8. Lumberton 3-1 d. Bridge City 56-7

9. Beeville Jones 3-1 lost to Somerset 43-22

10. Dumas 3-1 d. Plainview 57-6

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 4-0 d. Marshall 42-0

2. Gilmer 4-0 d. Lindale 31-23

3. WF Hirschi 4-0 d. Carr. Ranchview 63-13

4. Cuero 3-1 lost to CC Calallen 24-8

5. Texarkana Pleasant Grove 3-1 d. Frisco Memorial 63-28

6. Wimberley 3-0 vs. Fredericksburg Sat.

7. Glen Rose 3-1 lost to Brownwood 17-3

8. Silsbee 4-0 d. Brazosport 49-20

9. Bellville 4-0 d. Cameron Yoe 49-14

10. Waco Connally 3-1 lost to China Spring 51-21

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 4-0 d. Jasper 41-35

2. Mount Vernon 4-0 d. Sabine65-28

3. Lorena 3-1 d. Waco La Vega 14-6

4. Columbus 4-0 d. Houston North Forest 70-0

5. Grandview 3-1 d. A+ Academy 68-0

6. Malakoff 3-1 d. Gladewater 52-13

7. Shallowater 3-1 lost to Midland Greenwood 43-28

8. Bushland 4-0 d. Borger 51-13

9. Breckenridge 4-0 d. Eastland 62-12

10. Hallettsville 4-0 d. SA Pieper 25-0

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Gunter 3-0 d. Brock 21-16

2. Holliday 4-0 d. Childress 28-14

3. Newton 3-1 d. W. Orange-Stark 24-21

4. West Rusk 2-2 lost to Tatum 49-39

5. Rogers 3-1 lost to Palmer 36-23

6. Bells 3-1 d. Pilot Point 56-19

7. Canadian 2-2 d. Perryton 56-14

8. Henrietta 4-0 d. Archer City 42-7

9. Poth 3-1 d. Schulenburg 55-0

10. Daingerfield 2-2 lost to Center 65-44

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Timpson 4-0 d. Waskom 40-14

2. Hawley 4-0 d. Albany 26-14

3. Crawford 3-0 idle

4. Shiner 3-1 d. East Bernard 49-7

5. Coleman 3-1 lost to Llano 31-6

6. Refugio 3-1 d. Bishop 49-0

7. Stratford 4-0 d. Vega 35-8

8. Cisco 3-1 d. Jacksboro 41-28

9. Centerville 2-2 lost to Mart 21-20

10. Tolar 4-0 d. Comanche 45-14

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Albany 3-1 lost to Hawley 26-14

2. Mart 4-0 d. Centerville 21-20

3. Burton 3-0 idle

4. Wellington 3-1 d. Spearman 14-13

5. Wink 4-0 d. Sundown 56-14

6. Muenster 1-3 lost to Pottsboro 50-15

7. Chilton 4-0 d. Hearne 21-0

8. Price Carlisle 4-0 d. Midlred 50-30

9. Santo 4-0 d. Rio Vista 34-7

10. Bremond 4-0 d. Holland 46-35

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...