How Texas HSF State Ranked Teams Fared - October 13-15

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. GP North Shore 7-0 d. Beaumont West Brook 56-7

2. Austin Westlake 7-0 d. Dripping Springs 29-10

3. Duncanville 6-0 d. Mansfield 38-3

4. Southlake Carroll 7-0 d. Keller Central 49-3

5. Katy 7-0 idle

6. Denton Guyer 7-0 d. Denton Braswell 62-7

7. Humble Atascocita 6-1 d. Humble 58-0

8. Cibolo Steele 7-0 d. San Marcos 49-14

9. Allen 6-1 d. McKinney 31-28

10. Arlington Martin 6-1 d. Arlington Sam Houston 69-14

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Longview 7-0 d. North Mesquite 42-19

2. Mansfield Timberview 7-0 d. Molina 60-0

3. College Station 6-1 d. Leander Glenn 27-24

4. PA Memorial 7-0 d. Goose Creek Memorial 63-13

5. Aledo 6-2 d. Burleson Centennial 64-21

6. Burleson Centennial 6-1 lost to Aledo 64-21

7. Frisco Reedy 8-0 d. Sherman 42-6

8. Lancaster 5-2 d. Forney 56-6

9. Amarillo Tascosa 6-1 idle

10. Richmond Foster 6-1 vs. Manvel Sat.

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Argyle 7-0 d. Frisco Emerson 24-10

2. Fort Bend Marshall 6-1 d. Nederland 24-0

3. Liberty Hill d. Lockhart 35-14

4. Texarkana High 7-1 d. Marshall 42-35

5. Grapevine 7-1 d. FW Southwest 31-6

6. Midlothian 6-1 d. Ennis 38-35

7. Montgomery Lake 8-0 d. Bryan Rudder 51-3

8. WF Rider d. Abilene Cooper 51-21

9. Alamo Heights 6-1 d. SA Harlandale 48-0

10. South Oak Cliff 4-3 Idle

CLASS 4A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Stephenville 6-0 d. Life Waxahachie 63-20

2. China Spring 7-1 d. Waco La Vega 42-7

3. CC Calallen 8-0 d. Alice 37-30

4. Boerne 7-0 d. SA Memorial 35-0

5. Anna 7-0 d. Kaufman 42-21

6. Celina 6-1 d. Wilmer-Hutchins 37-17

7. Lumberton 6-1 d. Vidor 47-21

8. Kaufman 5-2 lost to Anna 42-21

9. Canyon 7-0 d. Hereford 32-0

10. Kilgore 6-2 d. Henderson 42-21

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 8-0 d. Rusk49-0

2. Gilmer 6-0 d. Tex. Liberty-Eylau 59-20

3. Cuero 6-1 d. Gonzales 56-13

4. Silsbee 7-0 d. Liberty 61-6

5. Bellville 8-0 d. Sealy 28-7

6. Wimberley 7-0 d. Manor New Tech 63-0

7. Tex. Pleasant Grove 5-2 d. Pittsburg 35-0

8. WF Hirschi 4-3 lost to Abilene Wylie 39-38

9. Glen Rose 6-2 d. Godley 69-35

10. Aubrey 6-2 d. Krum 47-19

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 7-0 d. Troy 49-14

2. Columbus 7-1 lost to Hitchcock 33-28

3. Grandview 6-1 d. Dallas Inspired Vision 69-0

4. Bushland 8-0 d. Amar. River Road 68-0

5. Malakoff 7-1 d. Eustace 77-0

6. Breckenridge 6-1 lost to Vernon 28-21

7. Winnsboro 7-1 lost to Pottsboro 36-35

8. Llano 8-0 d. Marion 35-7

9. Cameron Yoe 5-2 d. McGregor 58-21

10. Brock 3-4 d. Whitesboro 39-35

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Gunter 6-0 d. Howe 54-21

2. Holliday 7-0 d. Henrietta 41-14

3. Newton 7-1 d. Trinity 72-6

4. Canadian 5-2 d. Spearman 42-3

5. Bells 5-2 d. Blue Ridge 82-32

6. West Rusk 5-2 d. Grand Saline 38-35

7. Poth 6-1 d. Nixon Smiley 44-0

8. Palmer 7-0 d. Mildred 35-20

9. Lexington 7-0 d. Elkhart 36-6

10. Wall 6-1 d. Ballinger 36-0

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Timpson 7-0 d. West Sabine 70-8

2. Hawley 7-0 d. Winters 60-6

3. Crawford 7-0 d. Moody 55-0

4. Shiner 7-1 d. Skidmore-Tynan 49-0

5. Refugio 6-1 idle

6. Stratford 7-0 d. Panhandle 40-35

7. Tolar 7-0 d. De Leon 50-7

8. Cisco 7-1 d. Stamford 47-14

9. Centerville 5-2 d. Groveton 42-7

10. Coleman 6-2 d. Hamilton 42-7

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Mart 7-0 idle

2. Burton 7-0 d. Snook 54-12

3. Wellington 6-1 d. Memphis 50-0

4. Wink 7-0 d. Iraan 56-14

5. Chilton 7-0d. Bartlett 56-0

6. Price Carlisle 7-0 d. Cushing 49-20

7. Santo 7-0 d. Lindsay 28-0

8. Albany 5-2 d. Cross Plains 56-0

9. Granger 6-1 d. Bremond 31-28

10. Bremond 5-2 lost to Granger 31-28

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...