How Texas HS State Ranked Teams Fared Sept. 29- Oct. 1

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. GP North Shore 5-0 d. Houston C.E. King 38-3

2. Austin Westlake 5-0 d. Del Valle 73-7

3. SL Carroll 5-0 idle

4. Duncanville 4-0 idle

5. Katy 6-0 d. Katy Jordan 70-21

6. Denton Guyer 6-0 d. McKinney Boyd 56-7

7. Humble Atascocita 4-1 d. Beaumont West Brook 50-7

8. Cibolo Steele 5-0 idle

9. Allen 5-1 d. Prosper Rock Hill 34-14

10. Highland Park 5-0 d. Jesuit 35-28

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Longview 5-0 idle

2. Mans. Timberview 6-0 d. Birdville 54-28

3. Denton Ryan 4-1 d. FW South Hills 50-0

4. PA Memorial 5-0 d. Crosby 20-13

5. College Station 4-1 d. Georgetown East View 68-10

6. Richmond Foster 5-1 lost to Magnolia West 12-7

7. Aledo 4-2 d. The Colony 52-7

8. Frisco Reedy 6-0 d. Frisco Centennial 38-7

9. Amarillo Tascosa 5-1 d. Abilene 36-14

10. Lancaster 3-2 idle

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Argyle 5-0 idle

2. Liberty Hill 5-1 d. Bastrop Cedar Creek 70-10

3. FB Marshall 4-1 d. Santa Fe 51-0

4. Tex. Texas High 5-1 d. Mount Pleasant 58-27

5. Coll. Heritage 3-2 lost to Grapevine 44-26

6. Midlothian Heritage 4-1 idle

7. Montgomery Lake Creek 6-0 d. Montgomery 80-55

8. Grapevine 4-1 d. Colleyville Heritage 44-26

9. WF Rider 3-2 idle

10. Alamo Heights 4-1 idle

CLASS 4A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Stephenville 6-0 d. Brownwood 42-21

2. China Spring 5-1 d. SA Cornerstone 49-16

3. CC Calallen 6-0 d. Kingsville King 64-3

4. Boerne 5-0 idle

5. Anna 5-0 idle

6. Celina 4-1 idle

7. Lumberton 4-1 idle

8. Somerset 4-1 lost to SA Antonian 45-27

9. Brownwood 4-2 lost to Stephenville 42-21

10. Kaufman 4-1 idle

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 6-0 d. Brownsboro 69-13

2. Gilmer 4-0 idle

3. WF Hirschi 4-1 lost to Decatur 35-19

4. Tex. Pleasant Grove 4-1 idle

5. Cuero 4-1 idle

6. Silsbee 6-0 d. Hardin-Jefferson 56-6

7. Bellville 6-0 d. Columbia 35-21

8. Wimberley 5-0 idle

9. Hamshire-Fannett 4-2 lost to Jasper 26-21

10. Center 5-1 d. Rusk 40-35

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 6-0 d. Rockdale 63-42

2. Mount Vernon 6-0 d. Bonham 68-12

3. Columbus 6-0 d. Madisonville 56-28

4. Grandview 4-1 idle

5. Malakoff 5-1 d. Fairfield 47-3

6. Bushland 6-0 d. EP Riverside 56-14

7. Breckenridge 5-0 idle

8. Winnsboro 6-0 d. Commerce 55-0

9. Llano 6-0 d. Luling 51-12

10. Cameron Yoe 3-2 idle

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Gunter 4-0 idle

2. Holliday 5-0 d. Snyder 48-14

3. Newton 5-1 d. Anderson-Shiro 69-0

4. Bells 4-1 idle

5. Canadian 2-2 d. Canyon Randall 56-21

6. West Rusk 3-2 idle

7. Poth 4-1 idle

8. Palmer 5-0 d. Blooming Grove 28-14

9. Lexington 5-0 d. Caldwell 34-6

10. Wall 4-1 d. Mason 14-6

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Timpson 6-0 d. San Augustine 55-6

2. Hawley 5-0 idle

3. Crawford 5-0 d. Valley Mills 48-7

4. Shiner 5-1 d. Bloomington 62-14

5. Refugio 5-1 d. Three Rivers 58-7

6. Coleman 5-1 d. San Saba 49-0

7. Stratford 5-0 d. Perryton 28-21

8. Cisco 5-1 d. Winters 60-6

9. Tolar 5-0 d. Hamilton 56-7

10. Centerville 3-2 idle

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Mart 6-0 d. Hico 78-0

2. Burton 5-0 d. Yorktown 40-0

3. Wellington 4-1 idle

4. Wink 5-0 idle

5. Chilton 5-0 idle

6. Price Carlisle 5-0 idle

7. Santo 5-0 d. Muenster 21-17

8. Bremond 4-1 lost to Windthorst 69-54

9. Albany 3-2 idle

10. Granger 4-1 idle

Featured Posts
Posts are coming soon
Stay tuned...