How Texas HS Football State Ranked Teams Fared - Nov. 4-6

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin Westlake10-0 d. Austin Lake Travis 63-21

2. Katy 10-0 d. Katy Morton Ranch 66-15

3. Southlake Carroll 10-0 d. Keller Fossil Ridge 62-14

4. Duncanville 8-1 d. Waco 76-0

5. Rockwall-Heath 9-1 d. Skyline 56-13

6. Spring Westfield 10-0 d. Aldine Eisenhower 63-14

7. GP North Shore 9-1 idle

8. Austin Lake Travis 8-2 lost to Austin Westlake 63-21

9. Spring 9-1 d. Aldine MacArthur 65-13

10. Denton Guyer 9-1 idle

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Denton Ryan 9-1 d. Frisco Lone Star 7-6

2. College Station 10-0 d. Magnolia West 41-20

3. Highland Park 9-1 d. Wylie East 38-20

4. Amarillo Tascosa 8-2 lost to Lubbock Coronado 48-29

5. Frisco Lone Star 8-2 lost to Denton Ryan 7-6

6. Colleyville Heritage 9-1 d. Mansfield Legacy 55-13

7. Dripping Springs 10-0 d. Seguin 32-31

8. Manvel 8-2 d. Houston Milby 62-0

9. Katy Paetow 9-1 d. Angleton 55-13

10. Magnolia West 9-1 lost to College Station 41-20

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Aledo10-0 d. Cleburne 77-7

2. Lovejoy 9-1 lost to Frisco Liberty 27-24

3. FB Marshall 10-0 d. Houston Madison 56-0

4. Ennis 10-0 d. Corsicana 48-0

5. Lubbock Cooper 9-1 d. Canyon Randall 48-0

6. South Oak Cliff 9-1 d. Thomas Jefferson 71-0

7. Texarkana Texas 9-0 d. Whitehouse 34-7

8. Montgomery 10-0 d. Mont. Lake Creek 78-38

9. SA Alamo Heights 10-0 d. Kerrville Tivy 24-7

10. Crosby 8-2 d. Nederland 31-17

CLASS 4A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin LBJ 10-0 d. Taylor 77-8

2. Stephenville 10-0 d. Brownwood 63-7

3. El Campo 9-1 d. Needville 56-21

4. Melissa 8-2 d. Kaufman 17-2

5. Argyle 9-1 d. Paris 52-30

6. Kilgore 9-1 d. Lindale 65-58

7. WF Hirschi 8-2 d. Lake Worth 29-17

8. CC Calallen 9-1 d. PL Calhoun 33-21

9. Waco La Vega 7-3 d. Life Waxahachie 60-6

10. Lindale 6-4 lost to Kilgore 65-58

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 9-0 d. Shepherd 56-0

2. Gilmer 9-1 d. Texarkana Pleasant Grove 55-14

3. Celina 8-1 d. Sanger 70-0

4. W. Orange-Stark 8-1 d. Bridge City 42-0

5. China Spring 10-0 d. Waco Connally 48-7

6. Bellville 10-0 d. Sweeny 56-10

7. Cuero 9-1 d. Gonzales 51-6

8. Sinton 9-1 d. Ingleside 30-13

9. Wimberley 8-2 d. Austin Achieve 66-3

10. Van 10-0 d. Brownsboro 48-21

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Tus. Jim Ned 10-0 d. Clyde 35-7

2. Brock 10-0 d. Pilot Point 47-13

3. Mount Vernon 10-0 d. Howe 56-6

4. West 10-0 d. Maypearl 65-0

5. Lorena 8-2 d. Rockdale 56-0

6. Columbus 8-2 d. Boling 28-20

7. Tatum 8-2 lost to Sabine 28-27

8. Hallettsville 8-2 d. Hitchcock 45-24

9. Edna 8-2 idle

10. Grandview 8-2 idle

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 10-0 idle

2. Gunter 10-0 d. S&S Consolidated 49-7

3. Childress 9-0 d. Canadian 34-13

4. Holliday 10-0 d. Henrietta 56-13

5. West Rusk 10-0 d. Quitman 49-7

6. Newton 8-1 d. Corrigan-Camden 62-7

7. Lubbock Roosevelt 10-0 d. Idalou 34-21

8. Waskom 9-1 d. New Diana 85-14

9. Abernathy 9-1 d. Coahoma 49-14

10. Odem 10-0 idle

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Refugio10-0 d. Freer 68-0

2. Shiner 10-0 d. Schulenburg 46-2

3. Timpson 8-0 d. Shelbyville 56-14

4. Crawford 10-0 d. Valley Mills 45-7

5. Hawley 10-0 d. Forsan 24-21

6. New Deal 9-1 d. Sundown 42-14

7. Beckville 10-0 d. Frankston 71-8

8. Mason 9-1 d. Ozona 53-22

9. Coleman 9-0 d. Winters 42-0

10. Forsan 9-1 lost to Hawley 24-21

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Mart 10-0 d. Wortham 49-0

2. Muenster 10-0 d. Petrolia 53-6

3. Windthorst 9-1 d. Era 60-0

4. Albany 9-0 d. Cross Plains 61-3

5. Stratford 9-1 d. Booker 67-6

6. Falls City 9-1 d. Woodsboro 48-0

7. Tenaha 8-2 idle

8. Clarendon 9-1 d. Shamrock 42-41

9. Wellington 6-3 d. Wheeler 56-20

10. McCamey 8-1 d. Seagraves 51-22

Featured Posts