How State Ranked Teams Fared Sept. 16-18

State-ranked teams

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin Westlake 3-0 idle

2. Katy 4-0 d. The Woodlands 21-14

3. Southlake Carroll 4-0 d. Arlington Martin 31-7

4. Humble Atascocita 3-1 lost to Denton Guyer 46-35

5. Denton Guyer 4-0 d. Humble Atascocita 46-35

6. Rockwall 3-1 lost to Highland Park 52-31

7. Duncanville 2-1 d. DeSoto 42-21

8. Katy Tompkins 4-0 d. Clear Creek 57-7

9. Rockwall-Heath 3-1 d. McKinney North 70-35

10. Austin Lake Travis 3-1 d. San Marcos 45-6

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Denton Ryan 3-1 d. Denton 55-28

2. College Station 4-0 d. New Caney Porter 45-3

3. Manvel 3-1 d. Rosenberg Terry 41-6

4. Highland Park 3-1 d. Rockwall 52-31

5. CC Veterans Mem. 4-0 d. Victoria East 63-22

6. Longview 3-1 d. Bryant, Ark. 24-21

7. Colleyville Heritage 2-1 idle

8. Frisco Lone Star 3-1 d. Frisco Independence 38-21

9. Amarillo Tascosa 3-1 vs. San Angelo Central 46-28

10. Katy Paetow 3-0 vs. FB Kempner Sat.

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Aledo 4-0 d. Burleson 56-14

2. FB Marshall 3-0vs. Houston Northside Sat.

3. Lovejoy 4-0 d. Denison 49-7

4. Huntsville 2-1 lost to Houton C.E. King 49-6

5. A&M Consolidated 3-1 lost to Willis 24-17

6. Ennis 4-0 d. Greenville 28-0

7. Denison 2-1 lost to Lovejoy 49-7

8. Lubbock Cooper 3-1 d. Lubbock Monterey 28-21

9. Liberty Hill 2-2 lost to Austin LBJ 41-34

10. Boerne Champion 4-0 d. Laredo United 42-14

CLASS 4A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Argyle 4-0 d. Waco La Vega 17-14

2. CC Calallen 3-0 idle

3. Austin LBJ 4-0 d. Liberty Hill 41-34

4. Midlothian Heritage 3-1 lost to Melissa 48-28

5. Tyler Chapel Hill 4-0 d. Center 59-21

6. Stephenville 4-0 d. Abilene Wylie 37-7

7. Waco La Vega 2-2 lost to Argyle 17-14

8. El Campo 3-1 d. Wharton 70-21

9. Paris 2-1 idle

10. Springtown 4-0 d. Godley 52-20

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 2-0 idle

2. Gilmer 4-0 d. Lindale49-35

3. Celina 3-1 d. Omaha Pewitt 42-6

4. W. Orange-Stark 2-1 d. Newton 40-26

5. China Spring 4-0 d. Lampasas 47-7

6. Bellville 4-0 d. Rockdale 67-7

7. Cuero 3-1 lost to Geronimo Navarro 29-27

8. Wimberley 3-1 d. Fredericksberg 30-16

9. Van 4-0 d. Pittsburg 49-12

10. Sinton 2-1 idle

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Tus. Jim Ned 4-0 d. Cisco28-14

2. Brock 3-0 d. Iowa Park 41-6

3. Tatum 4-0 d. Hughes Springs 56-14

4. Grandview 3-1 lost to Glen Rose 54-24

5. Gladewater 1-2 lost to Kilgore 54-0

6. Hallettsville 3-1 d. Rice Consolidated 54-3

7. Vand. Industrial 3-1 d. Tidehaven 45-10

8. Yoakum 3-1 d. Needville 41-14

9. Mount Vernon 3-0 idle

10. West 4-0 d. Rogers 35-28

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 4-0 d. Troy 65-10

2. Gunter 4-0 d. Pilot Point 59-6

3. Newton 2-1 lost to W. Orange-Stark 40-26

4. Childress 3-0 d. Shallowater 30-28

5. Holliday 4-0 d. Bells 27-14

6. Waskom 3-1 d. Arp 56-6

7. West Rusk 4-0 d. San Augustine 62-7

8. Canadian 3-1d. Perryton 51-28

9. Abernathy 4-0 d. Post 33-7

10. Poth 2-1 lost to Shiner 39-10

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Refugio 4-0 d. Sabinal 78-0

2. Shiner 4-0 d. Poth 39-10

3. Timpson 3-0 d. Price Carlisle55-20

4. Crawford 4-0 d. Holland 31-6

5. Cisco 3-1 lost to Tus. Jim Ned 28-14

6. Mason 3-1 lost to Wall 20-14

7. New Deal 4-0 d. Bovina 70-0

8. Hawley 4-0 d. Winters 49-0

9. Beckville 4-0 d. West Sabine 48-21

10. Forsan 4-0 d. McCamey 48-27

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Mart 4-0 d. Whitney 49-13

2. Windthorst 4-0 d. Seymour 60-20

3. Muenster 4-0 d. Lubb. Trinity Chr. 35-24

4. Albany 3-0 d. Haskell 62-0

5. Wellington 1-2 vs. Gruver

6. Stratford 3-1 lost to Bushland 21-14

7. Tenaha 2-1 Tyler Grace Comm.

8. Falls City 3-1 d. Flatonia 36-0

9. Vega 3-1 lost to Spearman 24-6

10. Eldorado 3-0 d. Wink 72-38

Featured Posts