How State Ranked Teams Fared Oct.7-9

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin Westlake 6-0 d. Austin Bowie 35-0

2. Katy 7-0 d. Katy Mayde Creek 65-7

3. Southlake Carroll 7-0 d. Keller Central 63-7

4. Denton Guyer 7-0 d. Denton Braswell 35-14

5. Duncanville 4-1 d. Mans. Lake Ridge 59-0

6. Humble Atascocita 6-1 d. Humble Summer Creek 30-24

7. Rockwall-Heath 6-1 d. North Mesquite 62-21

8. Spring Westfield 6-0 d. Aldine Nimitz 54-6

9. GP North Shore 6-1 d. Humble Kingwood 56-0

10. Austin Lake Travis 5-1 d. Austin High 63-3

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Denton Ryan 6-1 d. The Colony 42-3

2. College Station 6-0 d. Lufkin 56-7

3. Highland Park 5-1 d. Longview 21-16

4. Longview 5-2 lost to Highland Park 21-16

5. CC Veterans Mem. 7-0 d. CC Moody 27-14

6. Colleyville Heritage 5-1 d. Red Oak 48-21

7. Amar. Tascosa 6-1 d. Amarillo 34-22

8. Frisco Lone Star 5-1 d. Denton 72-16

9. Katy Paetow 6-0 d. Houston Wisdom 77-0

10. FB Hightower 5-1 d. Richmond Foster 34-7

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Aledo 6-0 d. Joshua 55-0

2. FB Marshall 6-0 d. Houston Austin 61-0

3. Lovejoy 6-0 d. Frisco Memorial 53-0

4. Ennis 6-0 d. North Forney 42-13

5. Lubbock Cooper 5-1 d. Plainview 55-27

6. South Oak Cliff 5-1 d. Conrad 38-0

7. Nederland 5-1 lost to Texas City 14-2

8. WF Rider 6-0 d. Abilene Wylie 34-19

9. Texarkana Texas 5-0 d. Marshall 27-12

10. SA Alamo Heights 6-0 d. Floresville 36-29

CLASS 4A DIVISION I

Rk. TeamW-LResultScore

1. Austin LBJ 6-0 d. Canyon Lake 34-28

2. Stephenville 6-0 d. Waco La Vega 35-7

3. El Campo 5-1 d. Stafford 49-7

4. Melissa 4-2 idle

5. Argyle 5-1 d. Anna 42-21

6. Waco La Vega 3-3 lost to Stephenville 35-7

7. Huffman Hargrave 5-1 lost to LC-Mauriceville 39-31

8. Kilgore 5-1 d. Mabank46-26

9. Midlothian Heritage 5-1 d. Brownwood 43-25

10. Kaufman 7-0 d. Terrell 28-21

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 5-0 d. Center 64-18

2. Gilmer 5-1 d. Longview Spring Hill 56-15

3. Celina 5-1 d. Aubrey 49-14

4. West Orange-Stark 5-1 d. Silsbee 45-20

5. China Spring 6-0 d. Jarrell 74-0

6. Bellville 6-0 d. Wharton 72-0

7. Van 6-0 idle

8. Geron. Navarro 5-1 d. Manor New Tech 69-0

9. Cuero 5-1 d. La Grange 56-21

10. Sinton 5-1 d. Port Isabel 61-6

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Tus. Jim Ned 6-0 d. Early 48-7

2. Brock 6-0 d. Whitesboro 42-21

3. Hallettsville 5-1 d. Hempstead 48-2

4. Vanderbilt Industrial 6-1 d. Orange Grove 49-20

5. Yoakum 5-1d. Boling 33-13

6. Mount Vernon 6-0 d. Mineola 49-7

7. West 7-0 d. A+ Academy 63-0

8. Grandview 6-1 d. Madison 54-27

9. Tatum 5-1 d. New Boston 45-0

10. Lorena 4-2 idle

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 7-0 d. Rogers 56-0

2. Gunter 7-0 d. Leonard 55-12

3. Childress 6-0 d. Dimmitt 70-0

4. Holliday 6-0 d. Valley View 80-16

5. West Rusk 6-0 d. Arp 28-12

6. Newton 5-1 d. Waverly 51-24

7. Waskom 5-1 d. Hughes Springs 42-0

8. Canadian 5-1 d. Amarillo Highland Park 62-8

9. Abernathy 6-0 d. Reagan County 70-18

10. Idalou 6-0 d. Coahoma 62-24

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Refugio 7-0 d. Bloomington 72-0

2. Shiner 6-0 idle

3. Timpson 5-0 d. Garrison 51-0

4. Crawford 6-0 d. Hamilton 33-14

5. Cisco 5-1 d. Winters 54-6

6. Hawley 6-0 d. Haskell 43-0

7. New Deal 5-1 d. Hale Center 48-8

8. Mason 6-1 d. Center Point 54-0

9. Beckville 7-0 d. Union Grove 63-0

10. Forsan 6-0 d. Colorado City 27-7

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Mart 6-0 d. Chilton 56-6

2. Windthorst 6-0 idle

3. Muenster 7-0 d. Era 77-20

4. Albany 6-0 d. Meridian 83-7

5. Wellington 4-2 d. Shamrock 44-14

6. Stratford 5-1 idle

7. Falls City 5-1 d. Yorktown 50-12

8. Eldorado 5-0 d. Miles 64-14

9. Vega 5-2 lost to Gruver 27-26

10. Chilton 4-1 lost to Mart 56-6

Featured Posts