How State Ranked Teams Fared Oct. 14-16

CLASS 6A

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin Westlake 7-0 d. Buda Hays Consolidated 77-0

2. Katy 7-0 vs. Katy Cinco Ranch Sat.

3. Southlake Carroll 7-0 idle

4. Denton Guyer 7-1 lost to Allen 38-31

5. Duncanville 5-1 d. Waxahachie 52-3

6. Humble Atascocita 6-1 vs. Houston C.E. King Sat.

7. Rockwall-Heath 6-1 idle

8. Spring Westfield 7-0 d. Aldine MacArthur 70-0

9. GP North Shore 7-1 d. Humble Summer Creek 45-16

10. Austin Lake Travis 6-1 d. Del Valle 52-17

CLASS 5A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Denton Ryan 6-1 idle

2. College Station 7-0 d. Cleveland 76-0

3. Highland Park 6-1 d. McKinney North 59-24

4. Amarillo Tascosa 7-1 d. Amarillo Caprock 46-14

5. CC Veterans Mem. 7-0 vs. CC Carroll Susp.

6. Colleyville Heritage 6-1 d. Mansfield Summit 35-34

7. Longview 6-2 d. Sherman 56-14

8. Frisco Lone Star 6-1 d. Frisco Wakeland 33-3

9. Katy Paetow 7-0 . Rosenberg Terry 74-0

10. FB Hightower 6-1 d. FB Kempner 61-0

CLASS 5A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Aledo 7-0 d. Mansfield Timberview 35-21

2. FB Marshall 7-0 d. FB Willowridge 56-7

3. Lovejoy 7-0 d. Lake Dallas 55-7

4. Ennis 7-0 d. Crandall 66-21

5. Lubbock Cooper 6-1 d. WF Rider 20-12

6. South Oak Cliff 6-1 d. Seagoville 62-14

7. Texarkana Texas 6-0 d. Longview Pine Tree 38-0

8. WF Rider 6-1 lost to Lubbock Cooper 20-12

9. Frisco 7-0 d. Denison 28-14

10. SA Alamo Heights 7-0 d. Medina Valley 47-7

CLASS 4A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Austin LBJ 7-0 d. Fredericksburg 40-14

2. Stephenville 7-0 d. Alvarado 56-0

3. El Campo 6-1 d. Brazosport 69-47

4. Melissa 5-2 d. Anna 51-19

5. Argyle 6-1 d. Carrollton Ranchview 77-7

6. Kilgore 6-1 d. Tyler Chapel Hill 41-20

7. Midlothian Heritage 6-1 d. Life Waxahachie 64-0

8. Kaufman 7-0 idle

9. WF Hirschi 5-2 d. Springtown 40-30

10. CC Calallen 5-1 vs. CC Miller Sat.

CLASS 4A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Carthage 6-0 d. Jasper 28-0

2. Gilmer 6-1 d. Pittsburg 26-13

3. Celina 6-1 d. Krum 70-7

4. West Orange-Stark 6-1 d. Orangefield 27-7

5. China Spring 7-0 d. Gatesville 41-10

6. Bellville7-0d. Sealy 42-7

7. Van 7-0 d. Mexia 62-6

8. Geronimo Navarro 5-1 idle

9. Cuero 6-1 d. Giddings 35-7

10. Sinton 6-1 d. Raymondville 48-0

CLASS 3A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Tus. Jim Ned 7-0 d. Wall 37-20

2. Brock 7-0 d. Ponder 70-20

3. Hallettsville 6-1 d. Boling 48-6

4. Vand. Industrial 7-1 d. Palacios 58-14

5. Yoakum 5-2 lost to Columbus 35-28

6. Mount Vernon 7-0 d. Bonham 56-0

7. West 8-0 d. Whitney 14-10

8. Grandview 7-1 d. A+ Academy 56-0

9. Tatum 6-1 d. Atlanta 30-20

10. Lorena 5-2 d. McGregor 63-0

CLASS 3A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Franklin 8-0 d. Florence 73-6

2. Gunter 7-0 idle

3. Childress 7-0 d. Friona 40-35

4. Holliday 7-0 d. Callisburg 26-6

5. West Rusk 7-0 d. Winona 62-0

6. Newton 6-1 d. Warren 61-6

7. Waskom 6-1 d. Queen City 77-14

8. Canadian 6-1 d. Dimmitt 62-6

9. Abernathy 7-0 d. Idalou 33-10

10. Idalou 6-1 lost to Abernathy 33-10

CLASS 2A DIVISION I

Rk. Team W-L Result Score

1. Refugio 7-0 idle

2. Shiner 7-0 d. Flatonia 42-0

3. Timpson 7-0 d. San Augustine 61-5

4. Crawford 7-0 d. Rio Vista 41-6

5. Cisco 6-1 d. De Leon 69-0

6. Hawley 7-0 d. Stamford 42-0

7. New Deal 6-1 d. Post 35-6

8. Mason 6-1 d. Harper 49-7

9. Beckville 8-0 d. Linden-Kildare 63-12

10. Forsan 7-0 d. Anson 50-27

CLASS 2A DIVISION II

Rk. Team W-L Result Score

1. Mart 7-0 d. Bremond 52-6

2. Windthorst 6-1 lost to Muenster 16-8

3. Muenster 8-0 d. Windthorst 16-8

4. Albany 7-0 d. Hico 57-0

5. Wellington 5-2 d. Memphis 56-0

6. Stratford 6-1 d. Sunray 64-7

7. Falls City 6-1 d. Louise 42-0

8. Eldorado 6-0 d. Rocksprings 53-6

9. Tenaha 6-2 d. Mount Enterprise 31-0

10. Gruver 7-0 d. Booker 51-12

Featured Posts