CLASS 5A STATE PLAYOFFS

DIVISION I

Region I

Bi-District

El Paso Del Valle 44, Lubbock Monterey 43

Red Oak 62, Justin Northwest 7

Lubbock Coronado 82, El Paso Bel Air 35

Azle 42, Burleson Centennial 35

Mansfield Summit 49, Abilene Cooper 28

Amarillo Tascosa 56, El Paso Chapin 7

Colleyville Heritage 51, Fort Worth Brewer 28

Amarillo def. El Paso El Dorado via forfeit

Area

Red Oak 55, El Paso Del Valle 6

Lubbock Coronado 77, Azle 43

Mansfield Summit 31, Amarillo Tascosa 28

Colleyville Heritage 44, Amarillo 25

Region Semifinal

Red Oak 42, Lubbock Coronado 41

Mansfield Summit 34, Colleyville Heritage 31

Region Final

Mansfield Summit 41, Red Oak 38

Region II

Bi-District

Denton Ryan 69, Bryan Adams 6

College Station 38, Sherman 26

Lancaster 29, Frisco Wakeland 6

Longview 41, Lufkin 5

Highland Park 56, New Caney 21

Frisco Independence 58, Woodrow Wilson 10

Magnolia 48, McKinney North 9

Frisco Lone Star 61, W.T. White 15

Area

Denton Ryan 52, College Station 21

Longview 56, Lancaster 20

Highland Park 42, Frisco Independence 20

Frisco Lone Star 40, Magnolia 28

Region Semifinal

Denton Ryan 27, Longview 9

Highland Park 30, Frisco Lone Star 20

Region Final

Denton Ryan 17, Highland Park 7

State Semifinals

Denton Ryan 49, Mansfield Summit 35

Region III

Bi-District

Fort Bend Hightower 27, Port Arthur Memorial 20

Pflugerville Hendrickson 74, Seguin 70

Manvel 63, Beaumont United 0

Dripping Springs 49, Georgetown 42

Cedar Park 72, San Antonio Veterans Memorial 20

Richmond Foster 49, Goose Creek Memorial 7

New Braunfels Canyon 20, Pflugerville 17

Katy Paetow 70, Baytown Lee 18

Area

Fort Bend Hightower 44, Pflugerville Hendrickson 14

Manvel 38, Dripping Springs 21

Cedar Park 51, Richmond Foster 15

New Braunfels Canyon d. Katy Paetow, forfeit

Region Semifinal

Manvel 31, Fort Bend Hightower 7

Cedar Park 27, New Braunfels Canyon 16

Region Final

Cedar Park 52, Manvel 42

Region IV

Bi-District

Eagle Pass Winn 17, San Antonio Lanier 11

Victoria West 61, McAllen Memorial 35

San Antonio Southside 52, San Antonio Jefferson 0

Corpus Christi Flour Bluff 56, Brownsville Pace 27

Corpus Christi Veterans Memorial 47, McAllen Rowe 14

San Antonio Legacy 34, San Antonio Highlands 24

Weslaco East 26, Victoria East 23

San Antonio Southwest 31, San Antonio Breckenridge 7

Area

Victoria West 49, Eagle Pass Winn 13

Corpus Christi Flour Bluff 31, San Antonio Southside 21

Corpus Christi Veterans Memorial 53, San Antonio Legacy 14

San Antonio Southwest 32, Weslaco East 15

Region Semifinal

Corpus Christi Flour Bluff 28, Victoria West 21

Corpus Christi Veterans Memorial 55, San Antonio Southwest 7

Region Final

Corpus Christi Veterans Memorial  49, Corpus Christi Flour Bluff 14

State Semifinals

Cedar Park 61, Corpus Christi Veterans Memorial 28

State Championship

Denton Ryan (14-0) vs. Cedar Park (14-0), 7 p.m. Friday, Jan. 15 at AT&T Stadium in Arlington

DIVISION II

Region I

Bi-District

El Paso Parkland 21, El Paso Austin 7

Canyon Randall 21 Fort Worth Southwest 10

El Paso Burges 42, El Paso Ysleta 6

Wichita Falls Rider vs. Fort Worth North Side via forfeit

Lubbock Cooper 52, FW Polytechnic 0

Clint Horizon 40, El Paso Irvin 26

Grapevine 34, Abilene Wylie 24

Canutillo def. El Paso Andress via forfeit

Area

Canyon Randall 36, El Paso Parkland 35

Wichita Falls Rider 68, El Paso Burges 27

Lubbock Cooper 69, Clint Horizon 20

Grapevine 50, Canutillo 26

Region Semifinal

Wichita Falls Rider 28, Canyon Randall 7

Lubbock-Cooper 22, Grapevine 19

Region Final

Wichita Falls Rider 21, Lubbock Cooper 13

Region II

Bi-District

Aledo 77, Hillcrest 13

North Forney 32, Denison 25

South Oak Cliff def. Arlington Seguin via forfeit

Frisco 52, Royse City 9

Lovejoy 45, Greenville 30

Everman 41, Mesquite Poteet 33

Ennis 49, Frisco Liberty 0

Mansfield Timberview 49, Kimball 7

Area

Aledo 49, North Forney 24

Frisco 19, South Oak Cliff 17

Lovejoy 49, Everman 21

Mansfield Timberview 42, Ennis 18

Region Semifinal

Aledo 45, Frisco 27

Lovejoy 64, Mansfield Timberview 50

Region Final

Aledo 52, Lovejoy 48

State Semifinals

Aledo 55, Wichita Falls Rider 28

Region III

Bi-District

Texarkana Texas 37, Montgomery Lake Creek 7

Crosby 66, Fort Bend Willowridge 0

Huntsville 29, Nacogdoches 0

Barbers Hill 51, Galena Park 14

Fort Bend Marshall 21, Port Neches-Groves 14

Montgomery 38, Whitehouse 31

Nederland 37, Houston Sterling 0

Longview Pine Tree 34, College Station A&M Consolidated 28  OT

Area

Crosby 62, Texarkana Texas 42

Huntsville 49, Barbers Hill 19

Fort Bend Marshall 48, Montgomery 28

Nederland 34, Longview Pine Tree 21

Region Semifinal

Crosby 32, Huntsville 29

Fort Bend Marshall 49, Nederland 0

Region Final

Crosby 37, Fort Bend Marshall 28

Region IV

Bi-District

Leander Rouse 62, Austin Northeast 0

Mercedes 41, Floresville 34

Liberty Hill 51, Leander Glenn 0

Boerne Champion 56, Edcouch-Elsa 19

Alamo Heights 34, PSJA Southwest 0

Georgetown East View 49, Austin McCallum 14

Mission Pioneer 42, Medina Valley 23

Marble Falls 27, Brenham 24

Area

Leander Rouse 57, Mercedes 28

Liberty Hill 41, Boerne Champion 0

Georgetown East View 48, Alamo Heights 14

Mission Pioneer 54, Marble Falls 47

Region Semifinal

Liberty Hill 56, Leander Rouse 42

Mission Pioneer 77, Georgetown East View 64

Region Final

Liberty Hill 56, Mission Pioneer 53

State Semifinals

Crosby 62, Liberty Hill 61 OT

State Championship

Aledo (12-1) vs. Crosby (12-3), 1 p.m. Friday, Jan. 15 at AT&T Stadium in Arlington

© 2006-2020 Designed and Owned by Txprepsfootball.com